Jaka jest różnica pomiędzy planem miejscowym a planem zagospodarowania działki

Aby przedstawić różnice pomiędzy planem miejscowym a planem zagospodarowania działki najlepiej odpowiedzieć na pytanie czym jest każdy z tych dokumentów. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem  samodzielnym, a plan zagospodarowania działki jest częścią projektu budowlanego.


Plan miejscowy jest sporządzany przez władze gminy w celu wskazania przeznaczenia (funkcji) danego terenu oraz określenia parametrów jego zabudowy i sposobu zagospodarowania i jest podstawą do wydania pozwolenia na budowę. Plan zagospodarowania działki to zwyczajowa nazwa projektu zagospodarowania działki, który jest obowiązkowym elementem projektu budowlanego. Plan zagospodarowania działki musi być zgodny z ustaleniami zawartymi w planie miejscowym.

Zatem nie są to pojęcia zamienne, ale odrębne dokumenty. Plan miejscowy sporządzany jest przez urbanistę, a projekt zagospodarowania działki do projektu budowlanego jest sporządzany przez projektanta posiadającego uprawnienia do projektowania budynków.

 

Plan miejscowy może obejmować swym zasięgiem jedną działkę (bardzo małe plany) lub większe obszary, jak np. osiedla, miasta, czy nawet całą gminę, choć jest to sytuacja rzadko spotykana. Najczęściej plan obejmuje kilkadziesiąt działek i służy temu, aby określić ramy dla projektowanej zabudowy. Plan miejscowy określa między innymi charakter zabudowy (np. maksymalne wysokości budynków, typ dachu, sposób umiejscowienia budynków na działce, minimalną powierzchnię terenów zielonych), rozwiązania komunikacyjne, gospodarkę odpadami, gospodarkę wodno - ściekową i inne. Plan miejscowy stanowi prawo miejscowe, co oznacza, że starając się o pozwolenie na budowę, na działce objętej miejscowym planem, musimy uwzględnić zapisy jakie się w nim znajdują.

Projekt zagospodarowania działki jest bardziej szczegółowy niż plan miejscowy, bo pokazuje jak zapisy planu miejscowego zostały uwzględnione w projekcie budowlanym. Tutaj mamy pokazany już konkretny budynek, jego kształt z rozplanowanymi dojściami, dojazdami, miejscami postojowymi, terenami zieleni i podłączeniami sieci uzbrojenia terenu. Dodatkowo taki plan zagospodarowania zawiera szczegółowy opis zawierający informacje czy działka wpisana jest do rejestru zabytków oraz czy podlega ochronie na podstawie ustaleń miejscowego planu, informacje dotyczące przewidywanych zagrożeń dla środowiska przyrodniczego i inne konieczne dane w zależności od specyfiki i charakteru danej inwestycji.