W potocznym rozumieniu odrolnienie działki to po prostu zmiana jej przeznaczenia na cele budowlane. Zmiana przeznaczenia może być dokonana poprzez sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jednak należy pamiętać, że nie każdy grunt rolny może zostać zabudowany i że zmiana przeznaczenia nie nastąpi z dnia na dzień.
Podstawową różnicą pomiędzy studium a planem miejscowym jest to, że plan stanowi dokument planistyczny, na podstawie którego są wydawane pozwolenia na budowę, natomiast studium to dokument strategiczny przedstawiający wizję rozwoju danej gminy.
Aby przedstawić różnice pomiędzy planem miejscowym a planem zagospodarowania działki najlepiej odpowiedzieć na pytanie czym jest każdy z tych dokumentów. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem samodzielnym, a plan zagospodarowania działki jest częścią projektu budowlanego.
Szukając działki pod realizację planowanej przez nas budowy musimy pamiętać o możliwych ograniczeniach, które mogą nam utrudnić lub wręcz uniemożliwić budowę.Ograniczenia w zabudowie działki mogą wynikać z różnych powodów. Mogą być to względy formalno-prawne, ale również środowiskowe, związane np. z budową geologiczną obszaru.
Urbanista jest osobą, projektującą przestrzeń w której mieszkamy, pracujemy i odpoczywamy. To urbanista planuje, gdzie staną budynki, jaką będą mieć funkcję, gdzie będzie przebiegać droga czy gdzie zostanie zlokalizowany park miejski. By stworzyć kompleksowe projekty, urbanista posiada szeroki zakres wiedzy w różnych dziedzinach: architektury, prawa, ochrony środowiska przyrodniczego, demografii, ekonomii, socjologii, i wielu innych.
Zawód urbanisty jest zawodem interdyscyplinarnym. Urbanista musi posiadać szeroką wiedzę nie tylko w zakresie projektowania przestrzeni. Musi również posiadać wiedzę z zakresu projektowania infrastruktury komunikacyjnej i technicznej, ochrony środowiska, ochrony zabytków czy też przepisów techniczno-budowlanych. Urbanista musi również umieć wykorzystać wiedzę z zakresu demografii, ekonomii czy socjologii.